مقالات

آموزش خرید ماینر بیت کوین

امروزه ارزهای دیجیتال بسیار محبوب شده اند و افراد زیادی در سراسر دنیا در حال کسب درآمد از این بازار به طرق مختلف هستند. یکی از حوزه‌های محبوب در این زمینه، استخراج یا ماینینگ ارزهای دیجیتال است. افراد می‌توانند با مشارکت در شبکه، ضمن تثبیت و حفظ امنیت، پاداش خود برای این مشارکت را به صورت بیت کوین دریافت کنند. زمانی که بیت‌کوین به‌عنوان یک ارز دیجیتال پایه معرفی شد. شرکت‌های به فکر ساخت دستگاه‌های ماینر ویژه بیت‌کوین شدند که به آن‌ها آیسیک گفته می‌شود. هرساله مدل‌های جدیدی تری از این دستگاه‌های به بازار ارائه می‌شود که توان استخراج بیشتری دارند.

در این مقاله قصد داریم نکاتی برای آموزش خرید ماینر بیت‌کوین بیان کنیم. همچنین باید در نظر داشته باشید که ماینر بیت‌کوین چه ویژگی‌های باید داشته باشد و شرکت‌ها و مدل‌های مطرح کدام است؟ آیا امکان تعمیر دستگاه‌های ماینر در ایران وجود دارد؟ ماینر اورکلاک شده چیست؟

عوامل مهم و موثر در هنگام خرید ماینر بیت کوین

طی سال‌های گذشته با بالا رفتن سختی شبکه بلاکچین و شرکت کردن افراد بیشتر در زمینه استخراج بیت کوین، ماینرها یا همان ASICها تولید شده‌اند. در حقیقت ماینرها تنها با هدف ارائه قدرتی زیاد برای استخراج هرچه بیشتر بیت کوین ساخته شده‌اند و هدف دیگری را دنبال نمی‌کنند. سود‌ آوری استخراج بیت کوین مانند هر سرمایه‌گذاری و کسب کار دیگری، متاثر از مجموعه عوامل مختلف است. در صورت مساعد بودن تمامی عوامل می‌توان این سرمایه گذاری را سودآور دانست و به آینده‌ آن امیداور بود. این در حالی است که نادیده گرفتن هر کدام از این فاکتورها می‌تواند موجب کاهش شدید سود حاصل از استخراج شود یا اینکه این امر را به کلی به یک کار ضرر ده تبدیل کند.

1- قدرت هش ریت در ماینرهای بیت کوین

یکی از نکات مهم در آموزش خرید ماینر بیت کوین توجه به هش ریت دستگاهی است که قصد خرید آن را دارید. به زبان ساده هش ریت (Hashrate) بیانگر قدرت یک ماینر است و به لحاظ تکنیکی قدرت هر ماینر را با سرعت تطبیق دادن و چک کردن هش های مختلف برای هر بلوک می‌سنجند. بدیهی است هرچه قدرت هش یک ماینر بیشتر باشد، امکان اینکه سریع‌تر به هش یک بلاک دست پیدا کند بیشتر است و سریع‌تر از باقی ماینرها، میزان پاداش بیت کوین را دریافت کند. واحد سنجش قدرت یک ماینر هش بر ثانیه است و هرچه این مقدار بیشتر باشد نشان دهنده امکان دریافت بیت کوین بیشتر است. البته باید به این موضوع توجه داشت که قدرت بیشتر الزاما به مفهوم سوددهی بیشتر یک ماینر نیست که در ادامه بیشتر به این مطلب می‌پردازیم.

2- میزان مصرف برق در دستگاه ماینر بیتکوین

اگر تاکنون کمی در مورد دستگاه های ماینر شنیده باشید متوجه شده‌اید که این دستگاه‌ها به هیچ عنوان کم مصرف نیستند و مصرف برق بالایی دارند. در حقیقت غالبا با بالا رفتن قدرت  هش ریت هر ماینر، مصرف برق ماینر هم افزایش می‌یابد. امروزه ماینرها رنج قیمتی متفاوتی دارند و از چند دلار تا چند هزار دلار را شامل می‌شوند. طبیعتا ماینرهای گران قیمت‌تر، توان پردازشی بالاتری نسبت به ماینرهای ارزان‌تر دارند. به همین نسبت مصرف برق بیشتری هم دارند. در کل می‌توان گفت ماینرهای امروزی توان مصرفی بین ۱۵۰۰ الی ۴۸۰۰ واتی دارند و توجه به میزان مصرف برق و هزینه مصرف برق در کشور یکی از نکات تاثیر گذار در بازده ماینر‌ها است.

مصرف برق دستگاه ماینر بیتکوین

3-  معتبرترین برندهای تولید کننده ماینر

مانند تمامی دستگاه‌های الکترونیکی، ماینرها هم توسط تولید کنندگان متفاوتی ساخته و به بازار عرضه می‌شوند. شرکت‌های مختلف، ماینر‌ها را با بازدهی‌های متفاوت و کیفیت ساخت متفاوت روانه بازار می‌کنند. تهیه ماینر از سازندگان خوش نام ماینر می‌تواند تا حدود خیال شما را از بابت کارکرد صحیح و طول عمر مفید ماینر راحت کند. قدیمی‌ترین وشرکت تولید کننده ماینر در جهان کمپانی بیت مین (Bitmain) است که سازنده ماینر‌های انت ماینر است. از دیگر سازندگان مطرح و خوشنام ماینر می‌توان به شرکت میکرو بی تی (Micro BT) سازنده ماینرهای واتس‌ماینر، شرکت اینوسیلیکون و شرکت کنان (Cannan) سازنده ماینرهای آوالون نام برد.

نکته مهم در مورد شرکت تولید کننده، خرید از شرکت‌های مطرح و حدالامکان پرهیز خرید از شرکت‌های با برندهای نا آشنا است. ماینرهای با برندهای متفرقه معمولا قدرت هش بالایی را با قیمت بسیار مناسب‌تر از مدل‌های شناخته شده ارائه می‌کنند اما از لحاظ دوام و عمر مفید یقینا عملکرد مناسبی نخواهند داشت و به احتمال زیاد توان سوددهی ندارند. پس بهتر است جهت خرید ماینر، سراغ مدل‌هایی بروید که امتحان خود را پس داده‌اند و عملکرد ثابت شده‌ای دارند.

4- میزان صدا تولیدی توسط ماینر ها

صدای تولید شده توسط ماینرها موضوعی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت. شاید این ایده به ذهن شما هم رسیده باشد که ماینرها را در محیطی مسکونی مستقر کنید اما بهتر است کمی بیشتر درباره این موضوع فکر کنید. ماینرها از لحاظ فنی صدایی در حد ۷۵ الی ۸۰ دسیبل تولید می‌کنند. برای درک بهتر از این مقدار صدا باید گفت که صدای ۸۰  دسیبلی از نظر بلندی صدایی به اندازه دستگاه‌های بلندر یا مخلوط کن آشپزخانه  صدا تولید می‌کنند.. تصور کنید که چنددستگاه ماینر به صورت همزمان در این محیط شروع به کار کنند. در این صورت صدای تولید شده بسیار بیشتر شده و برای کنترل‌ آن باید متوسل به استفاده از انواع روش‌های عایق بندی کرد که هزینه‌ای اضافی را تحمیل خواهند کرد.

5-  سیستم کولینگ داخلی در دستگاه ماینر

حفظ دمای ایده‌ال و تهویه مناسب یکی از ضروری‌ترین مسائل در استفاده از ماینرها است. امروزه ماینرها به سیستم‌های کولینگ داخلی پیشرفته‌ای مجهز هستند که می‌توانند به تنهایی حرارت را از دستگاه دور کنند و دمای مناسب برای کارکرد آن را فراهم کنند. ذکر این نکته بسیار ضروری است که اگر قصد دارید تا از چندین ماینر در کنار هم و به صورت همزمان استفاده کنید، سیستم خنک کننده ماینرها به تنهایی پاسخگوی ایجاد دمای بهینه نخواهد بود و نیاز به استقرار سیستم‌های تهویه و کولینگ مناسب برای ماینرهای خود خواهید داشت.

6- ابعاد و وزن ماینر بیت کوین

ماینرها ابعاد و وزن‌های متفاوتی دارند که یکی از موضوعات مهم برای خرید آن‌ها است زیرا خرید تاسسیات و زیرساخت‌های مربوط به ماینرها ارتباط مستقیمی بین وزن و ابعاد ماینر‌ها دارند. به طور مثال ماینر انت ماینر S19 شرکت بیت مین ابعادی برابر با 195x290x400 میلی‌متر و وزنی در حدود ۱۵ کیلوگرم دارد. پس اگر قصد خرید تعداد زیادی ماینر دارید باید نسبت به نصب پایه یا استند برای نگهداری ماینرهایتان اقدام کنید. در درجه اول استحکام مناسب برای تحمل وزن ماینرها را داشته باشند.  همچنین باید فضای مناسب برای تعبیه ابزارهای تهویه هوا و کولینگ ماینرها را هم در نظر بگیرید.

نکات مهم خرید بهترین ماینر برای استخراج بیت کوین

آموزش خرید ماینر بیت کوین به اینجا ختم نمی‌شود و بعد از کسب اطلاع کلی در مورد ماینر بیت کوین و فاکتورهای مهم و تاثیر گذار در آن. نیاز است از موضوعاتی مطلع شویم که مربوط به بخش هزینه‌ها، زیرساخت‌ها و نحوه ایجاد یک ساختار برای استخراج بیت کوین چه در مقیاس صنعتی و چه در مقیاس‌های کوچک هستند. در ادامه به بررسی مهم‌ترین نکات در هنگام خرید ماینر بیت‌کوین می‌پردازیم.

1- تعیین هدف و تخصیص بودجه برای استخراج بیت کوین

تعیین هدف برای استخراج بیت کوین اولین گام پس از دریافت اطلاعات کلی در مورد دنیای ماینرها است. در حقیقت این هدف است که تعیین می‌کند ما به چه زیرساخت‌هایی برای شروع ماینینگ احتیاج داریم. اگر هدف ما تنها خرید تعداد انگشت شماری از انواع ماینر‌ها است، قصد داریم ماینرها را در قسمتی از خانه، انباری و یا شاید محل کار مستقر کنیم. طبعا نیاز زیادی به خرید زیرساخت‌ها و وسایل مربوط به قسمت تهویه و یا سیم‌کشی و تامین برق نخواهیم داشت. همچنین حجم صدای تولید شده در این مقایس نیاز به راه حل‌های پیچیده ندارد و آسان خواهد بود.

اما در صورتی که قصد ما از ورود به حوزه ماینینگ، راه اندازی یک فارم در مقایس‌های بزرگ و صنعتی است. نیاز به زیر ساخت‌های فراوانی از جمله:

  • سیستم برق قابل اطمینان
  • سیستم‌های خنک کننده دقیق و کاربردی
  • محلی مناسب جهت حل مشکل تولید صدا
  • همچنین نیروی انسانی کافی برای رسیدگی به امور مورد نظر داریم.

در صورت در نظر داشتن این حجم از فعالیت، حقیقتا هزینه‌های میدانی بسیار متفاوت بوده و تاثیر بسزایی در سوددهی فرایند استخراج خواهد گذاشت.

بهترین ماینر برای استخراج بیت کوین

2- توجه به راندمان دستگاه و دوره بازگشت سرمایه

قدرت دستگاه یکی از موضوعاتی است که در مقاله آموزش خرید ماینر بیت کوین قصد داریم به بررسی آن بپردازیم. شرکت‌های تولید کننده ماینر مانور زیادی روی قدرت دستگاه می‌دهند و از آن به عنوان اهداف تبلیغاتی استفاده می‌کنند. در صورتی که سودده بودن یک ماینر تنها به قدرتمند بودن آن مربوط نمی‌شود. به زبانی دیگر علاوه‌بر قدرت بالا، مصرف برق کمتر یک ماینر می‌تواند بازدهی آن را بالا ببرد. این عامل یکی از تاثیر گذارترین موضوعات در بحث انتخاب ماینر است.

می‌توان گفت بهترین ماینر، ماینری است که بتواند سریع‌تر سرمایه صرف شده  را استخراج کند و به سوددهی برسد. پس صرفا داشتن قدرت بیشتر ملاکی بر برتری یک ماینر نیست. چنانچه قصد خرید ماینر بیت کوین را داشتید. می‌توانید از طریق لینک درج شده وارد فروشگاه بانه ممتاز شده و ضمن مشاهده قیمت مدل‌های مختلف، برای خرید آن‌ها اقدام کنید.

در تصویر زیر می‌توانید پرقدرت‌ترین ماینر‌های بازار را مشاهده کنید. لیست زیر تا تاریخ نگارش این مطلب با تعرفه برق ۱۶۵۰ تومانی، بیت کوین ۴۰ هزار دلاری و نرخ تتر ۲۸ هزار تومانی محاسبه شده است. با این شرایط و طبق این لیست قوی‌ترین ماینر موجود در بازار یعنی انت ماینر S19 H توانی معادل ۱۴۵ ترا هش دارد و ۴۸۶۰ وات برق مصرف می‌کند. در قسمت Unit Power نیز می‌توانید بازدهی دستگاه را مشاهده کنید. در حقیقت این شاخص نشان‌دهنده این موضوع است که ماینر به ازای هر تراهش چه میزان برق مصرف می‌کند. این عدد نسبت معکوس با بازدهی دستگاه دارد و هرچه این عدد بزرگ‌تر باشد، بازدهی کمتری را داریم.

برای مثال  به دو ماینر اول لیست توجه کنید. مدل S19 H با وجود قدرت ۱۴۵ ترا هش مصرف برق ۴۸۶۰ واتی دارد. مدل S19 XP با قدرت ۱۴۰ ترا هش مصرف برق ۳۰۱۰ وات دارد. در نتیجه شاخص Unit Power این دو ماینر به ۲۴ و ۲۲ می‌رسد که به معنای بازدهی بیشتر مدل ضعیف‌تر یعنی S19 XP است. با همین ترتیب سوددهی این ماینرها به ترتیب به ۱۹.۴۰ دلار و ۲۱.۰۸ دلار در هر ۲۴ ساعت است.

راندمان ماینر و بازگشت سرمایه

3- امکان تعمیرات دستگاه ماینر در ایران

دستگاه ماینر هم مانند هر دستگاه دیگری خراب می‌شود و نیاز به تعمیرات دارد. خرابی‌های عمده دستگاه‌های ماینر در قسمت هش برد است. باید قبل خرید تحقیقات لازم را انجام دهید که کدام دستگاه تعمیرگاه و قطعات در ایران دارد و در صورت خرابی ماینر می‌توانید به آن مراجعه کنید.

5- مدل و هش ریت دستگاه ماینر بیت کوین

گاهی اوقات از یک مدل دستگاه، چند ماینر باقدرت‌های هش ریت متفاوت عرضه می‌شود. برخی فروشندگان از ناآگاهی افراد استفاده کرده و دستگاه‌های که قدرت پایین‌تری دارد را به جای دستگاه‌های با قدرت بالاتر با قیمت بیشتر می‌فروشند. برای اطمینان قدرت هش ریتی که بر روی کارتون دستگاه است را با برچسبی که بر روی خود دستگاه حک شده مطابقت بدهید.

دستگاه ماینر قدیمی نخرید

صنعت تولید دستگاه‌های ماینر نیز همانند دیگر صنایع استفاده کننده از تکنولوژی، هر روزه در حال تکامل و پیشرفت است. واحدهای تحقیق و توسعه شرکت‌های تولید کننده ماینر بی وقفه در تلاش هستند تا ماینرهای جدیدتر با قدرت‌های بالاتر تولید کنند. با افزایش روز افزون رقابت ماینرها بر سر دستیابی به بیت کوین‌های بیشتر، کسی برنده است که قدرت بالاتری را در اختیار داشته باشد. پس استفاده از ماینرهای قدیمی که در مقابل ماینرهای قدرتمندتر امروزی حرفی برای گفتن ندارند عملا بی‌فایده خواهد بود.

در هنگام خرید ماینرهای دست دوم بیت کوین به نکات زیر دقت کنید

اگر قصد خرید دستگاه ماینر دست دوم را دارید باید به این نکته توجه کنید. خرید دست دوم ماینرها هم مانند دیگر کالا ریسک بالایی دارد. به‌ویژه که این دستگاه‌ها 24 ساعته روشن هستند. هر چقدر مدت‌زمان بیشتری کارکرده باشد طول عمر آن کمتر است. قبل از خرید از فروشنده 24 ساعت زمان برای تست دستگاه بگیرید و تمامی قطعات آن را بررسی کنید. شما می‌توانید از ظاهر دستگاه شرایط نگهداری دستگاه را تشخیص دهید. برای مثال اگر روی هش برد دستگاه گرد و غبار زیادی نشسته است نشان‌دهنده شرایط بد نگهداری بوده است.

پس باید در خرید ماینر دست دوم دقت زیادی به خرج بدهید. هدف ما در مقاله آموزش خرید ماینر بیت کوین هم این است که شما را با این نکات ریز و درشت آشنا کنیم. همچنین حواستان به ماینرهای اورکلاک شده باشد. برخی افراد محدودیت‌های که شرکت سازنده دستگاه در نظر گرفته را می‌شکنند. قدرت دستگاه را تا حد زیادی بالا می‌برند که باعث آسیب به دستگاه و سوختن پاور آن می‌شود. همچنین مصرف برق بالا و دمایی بیشتری تولید می‌کند.

راه‌های تشخیص ماینر کارکرده از نو

راه‌های قطعی برای تشخیص ماینر نو از کارکرده وجود ندارد اما چند نشانه که می‌تواند راهنمای خرید دستگاه ماینر بیت‌کوین برای شما باشد را در ادامه توضیح می‌دهیم.

  1. به بسته‌بندی توجه کنید : در ابتدای کار باید به بسته‌بندی توجه کرد که پلمب آن باز نشده باشد و چسب و کارتون آن اورجینال باشد. همچنین می‌توانید با استفاده از شماره سریال دستگاه در سایت سازنده از تاریخ تولید، مدت گارانتی و اصالت را استعلام بگیرید.
  2. بررسی بدنه دستگاه و قطعات: اکثرا قطعات دست دوم بدنه آنها خط‌وخش دارد و گردوغبار روی فن و قطعات آنها نشسته است همچنین قطعات سفید بعد از مدتی استفاده زرد می‌شوند. با این نشانه‌ها به‌راحتی می‌توانید دستگاه دست‌دوم را تشخیص دهید.
  3. سوکت‌های برق: در دستگاه‌های کارکرده سوکت‌های هش برد به دلیل جریان برق زردرنگ شده‌اند و کاملاً تفاوتشان با دستگاه نو قابل تشخیص است.

 

نتیجه‌گیری نهایی

در بخش نتیجه‌گیری مقاله آموزش خرید ماینر بیت کوین قصد داریم به شما بگوییم که با توجه به رشد چمشگیر بازار رمزارزها، شاهد بال‌وپر گرفتن حوزه‌های دیگری از درآمدزایی از ارزهای دیجیتال و پویاتر شدن بازار آن‌ها شدیم. راهنما خرید دستگاه ماینر بیت کوین موضوع اصلی این مطلب بود. در این مطلب به بررسی جزئی‌ترین مسائل مربوط به آن‌ می پردازیم. در هر صورت حوزه استخراج رمزارزها و محبوب‌ترین آن‌ها یعنی بیت کوین مانند هر کسب و کار دیگر علاوه‌بر سودده بودن خطرات و مسائل مربوط به خود را نیز شامل می‌شود.

زمان خرید ماینر بیت‌کوین باید به ویژگی های آن مثل هش ریت، میزان برق مصرفی، کولینگ داخلی، سازنده دستگاه توجه کنید. همچنین در زمان تهیه دستگاه نو و دست‌دوم بودن آن را در نظر بگیرید. ماینرهای اورکلاک شده هم می‌تواند از ظاهر فیزیکی آن مثل بسته‌بندی، قطعات و بدنه دستگاه و سوکت‌های برق تشخیص دهید.

سوالات متداول درباره خرید ماینر بیت کوین

یک ماینر روزانه چقدر بیت کوین استخراج می‌کند؟

همانطور که گفته شد ماینرها از سراسر دنیا تلاش می‌کنند تا با حل مسائل پیچیده به راه حل یک بلاک دست پیدا کنند و پاداش آن را دریافت کند، اما با توجه به رقابت موجود در این زمینه، یک دستگاه ماینر به تنهایی یارای رقابت با سایر ماینرها را ندارد و باید به سراغ استخرهای استخراج رفت. استخرهای استخراج با اجماع توان ماینرهای شرکت کننده، قدرت بیشتری را کسب می‌کنند و پس از کسب پاداش شبکه، آن را به نسبت قدرتی که هر شرکت کننده در اختیار شبکه گذاشته است تقسیم می‌کند.

با محاسباتی که در قسمت قبل در وبسایت Poolin.com انجام دادیم پربازده‌ترین ماینری که تا کنون تولید شده S19 XP است که توانایی سود سازی حدود ۲۱ دلاری در هر روز را دارد. با در نظر گرفتن قیمت ۴۰ هزار دلاری بیت کوین، این دستگاه به صورت روزانه چیزی حدود ۰.۰۰۰۵۲۵ بیت کوین را استخراج می‌کند. البته این مقدار برای هر ماینر متفاوت است و ماینرهای ضعیف‌تر سود دهی کمتری را به همراه دارند.

یک ماینر در سال چند بیت کوین استخراج می‌کند؟

پاسخ این سوال نیز کاملا به دستگاه ماینری که از آن استفاده می‌کنیم ربط دارد. باتوجه‌به مطالبی که در بالا گفته شد استخراج 1 بیت‌کوین به طور متوسط، تقریباً 30 روز زمان می‌برد. اما سرعت استخراج به عوامل مختلف دیگری هم ‌بستگی دارد. برای مثال به نوع دستگاهی که استفاده می‌کنید مانند ASIC ، GPU یا CPU ، میزان هش دستگاه، تعداد کل دستگاه‌هایی که در حال کار هستید و استخر استخراج بستگی دارد.

بر طبق مثال قبلی و فرض بیت کوین ۴۰ هزار دلاری، ماینر S19 XP می‌تواند در هر سال چیزی حدود ۰.۱۹۱۷ بیت کوین را استخراج کند.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در جای خالی پاسخ را بنویسید : *
7 + 24 =