مقالات

ماینینگ ابری چیست و چگونه کار می‌کند؟ + مزایا و معایب

ماینینگ ابری چیست

باتوجه‌به پیشرفت تکنولوژی امروزه راه‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاری و کسب درآمد به وجود آمده است. یکی از این راه‌های استخراج ارزهای دیجیتال است. برای استخراج ارز دیجیتال راه‌های بسیاری وجود دارد که یکی از آن‌ها استخراج ابری یا همان کلود ماینینگ است. در ادامه به این می‌پردازیم که cloud mining چیست و چه مزایایی نسبت به دیگر روش‌ها دارد و انواع مدل‌های استخراج ابری کدام است. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

استخراج ابری چیست؟

اگر شما با مفهوم ماینینگ ارز دیجیتال آشنایی داشته باشید درک فرایند استخر ابری برایتان بسیار آسان خواهد بود. همان‌طور که از اسم آن مشخص است، در استخراج به روش ماینینگ ابری از فضای ابری برای انجام محاسبات استخراج رمز ارزها استفاده می‌شود.  یعنی دیگر نیاز به تأمین و تهیه تجهیزات توسط خود شما نیست و همه چیز را شخص دیگری انجام می‌‌دهد.

یعنی اگر علاقه به استخراج ارزهای دیجیتال دارید و می‌خواهید این کار را با بودجه و مکان مناسبی که معقول و به‌صرفه باشد انجام بدهید. می‌توانید از استخراج ابری استفاده کنید. در این روش، شما از طریق تلفن‌های همراه خود روند و سود به‌دست‌آمده از استخراج‌ها را بررسی می‌کنید. همچنین می‌توانید قدرت هش را برای به دست‌آوردن سود بیشتر، در بهترین حالت و متناسب با سختی شبکه تنظیم کنید.

چگونه با استفاده از استخر ماینینگ ابری، بیت‌کوین استخراج کنیم

یکی از پرزحمت‌ترین ارزهای دیجیتال در استخراج، بیت‌کوین است که نیاز به تجهیزات پرهزینه دارد. درعین‌حال پاداش‌های اندکی می‌دهد. خدمات استخراج ابری بیت‌کوین برای کسانی که تجهیزات گران‌قیمت و دانش فنی ندارند به‌عنوان جایگزینی برای شروع استخراج توصیه می‌شود. مانند دیگر استخرهای ابری دارای یک مرکز داده از راه دور یعنی قدرت هش است و مسلماً نرخ بازگشت سرمایه استخر ابری بیت‌کوین باید سود ده باشد. اما با توجه به هزینه‌های اولیه و قیمت بیت کوین و این‌که شخص دیگری محاسبات را برای شما انجام می‌دهد و فرآیند استخراج و نگهداری از دستگاه‌ها را به‌عهده دارد می‌تواند تاثیر زیادی در نرخ بازگشت سرمایه بگذارد.

استفاده از استخرهای ابری در مقایسه با یک ریگ GPU که برای یک واحد پیشرفته بین دوهزار تا هشت هزار دلار هزینه دارد. شما را از پرداخت قبض‌های سنگین برق سروصدا و گرما و فراهم کردن شرایط نگهداری نجات می‌دهد. تنها کاری که شما باید انجام بدهید این است که قدرت هش موردنظر خود را خریداری کنیم. فراموش نکنید که استفاده از استخر ابری مانند دیگر سرمایه‌گذاری‌ها شامل عدم قطعیت و خطرات مخصوص به خود است.

استخراج بیت کوین به روش ماینینگ ابری

انواع مدل‌های استخراج ابری کدام است

در فرایند استخراج در ماینینگ ابری همه شرکت‌کنندگان در یک استخر استخراج باید پازل‌های رمزنگاری شده پیچیده را حل کند و منابع محاسباتی خود را به اشتراک بگذارند تا احتمال ایجاد بلاک در بلاک‌چین را بالا ببرند. فرایند استخراج انواع مختلفی دارد که در ادامه به بررسی ان میپردازیم:

1. ماشین استخراج میزبان در ماینینگ ابری

در این روش شما تمامی تجهیزات و دستگاه‌های ماینر را چه ریگ‌های استخراج وجه آسیک‌ها را از شخص سومی که همان میزبان است اجاره می‌کنید و ماهانه مبلغی را به میزبان استخراج پرداخت می‌کنید. در این مدل نیازی به پرداخت هزینه برق، هزینه‌های نگهداری نیست و نگرانی بابت آلودگی‌های صوتی و گرمای دستگاه نخواهید داشت.

2. پلتفرم استخراج میزبان در ماینینگ ابری

در پلتفرم استخراج میزبان، کامپیوترهای مجازی برای فرآیند استخراج اجاره داده می‌شوند. amazon ec2 یکی از پلتفرم‌های است که خدمات ماینینگ ابری ارائه می‌دهد. به این ترتیب، بعد از اجرای API، پلتفرم‌های میزبان مثل یک سرور معمولی قابل‌استفاده می‌شوند. ماینر به کامپیوتر مجازی خودش دسترسی دارد و در صورت نیاز می‌تواند متناسب با سختی شبکه نرخ هش را تغییر دهد. در این پلت فرم‌ها تدابیری برای حفظ امنیت اطلاعات کاربران به کار برده شده و اگر شما پلتفرم مناسبی را انتخاب کنید احتمال حمله هکرها و هک کردن سیستم شما بسیار کم خواهد بود.

توزیع پاداش استخراج در ماینینگ ابری

اکثر استخرهای استخراج معمولاً بر اساس مدل پرداخت به‌ازای سهم (PPS) پاداش استخراج را بین شرکت‌کنندگان تقسیم می‌کند. به این شکل که هر ماینینگ سطح سختی خودش را دارد که معمولاً بین یک و سطح دشواری ارز دیجیتال موردنظر قرار می‌گیرد. اگر یک ماینر بلاک با سطح دشواری که بین سختی استخر استخراج و سختی ارز دیجیتال است ایجاد کند آن بلاک یک سهم در نظر گرفته می‌شود.

فرایند استخراج در استخر ابری

چه چیز باعث توسعه کلود ماینینگ شده است

دلایل زیادی وجود دارد باعث توسعه ایده استخر ابری می‌شود با توجه به این‌که دشواری استخراج روزبه‌روز درحال افزایش است. اما همچنان تمایل عمومی مردم برای استخراج ارزهای دیجیتال بالاست و همچنین ممکنه افرادی وجود داشته باشد که ترجیح می‌دهند به‌جای خرید تجهیزات استخراج آن را اجاره کنند.  در ادامه به بررسی دلایل احتمالی می‌پردازیم‌.

1. نیاز به قدرت هش بیشتر

زمانی که پاداش‌های ارزهای دیجیتال کم شده بود دشواری الگوریتم‌های ارزهای دیجیتال افزایش پیدا کرد و شما برای این‌که در رقابت پیروز شوید نیاز به قدرت محاسباتی بیشتر دارید درواقع نیاز به قدرت هش بیشتری دارید و این باعث شد که استخرهای ماینینگ که قدرت هش همه شرکت‌کنندگان را در عملیات ماینینگ شرکت می‌دهند تشکیل شود.

2. بازده بالا

یکی از دلایل افزایش ماینینگ‌های ابری است. فرصت‌های ایجاد شده برای استخراج‌کنندگان در جهت کسب پاداش‌های جذاب با شرکت در عملیات‌های استخراج و پیشنهادهای جذاب شرکت‌های ماینینگ ابری به سرمایه‌گذاران افراد را جذب این روش کرده است.

3. ریگ‌های ماینینگ

در اوایل ظهور ارزهای دیجیتال تمامی فرایند استخراج را با کامپیوترهای خانگی انجام می‌دادند. کم‌کم ماینرها شروع به ایجاد ریگ‌های استخراج کردند که از کارت‌های گرافیکی که در حل معادلات پیچیده ریاضی بسیار کارآمد بودن در کنار سی‌پی‌یو های معمولی، کردند و پردازنده‌های گرافیکی قدرت هش شبکه بیت‌کوین را بالا بردند. کمی بعد دستگاه‌های استخراج مدار محور به نام آسیک در بازار معرفی شد که ریگ‌های استخراج را منسوخ کرد.

اما این دستگاه‌ها تراشه‌های پرقدرت و هدفمند هزینه‌های بالایی هم داشتند که تمامی افراد قادر به پرداخت آن نبودند. درنتیجه قدرت هش شبکه بیت‌کوین هر روز بیشتر می‌شد و تقریباً استخراج با سی‌پی‌یو های معمولی که هزینه برق زیادی داشته‌اند غیرممکن شد. بعد از این‌که آسیک‌ها بخش استخراج رمز ارزها را به مکانی تبدیل کردند که بیشتر شرکت‌کنندگان اصلی بودن استخرهای ماینینگ پا به میدان گذاشتند.

ماینینگ ابری چیست و چگونه کار می‌کند؟ + مزایا و معایب

هدف استخرهای Cloud mining چیست؟

هدف استخرهای ماینینگ این بود که تمام افراد بتوانند به بهترین شکل عملیات استخراج را انجام بدهند و پاداش‌های منظم بگیرند و متناسب باقدرت هرچه عرضه‌شده جوایز خود را دریافت کنند. اما بسیاری از مردم در این استخرهای ماینینگ شرکت نمی‌کردند. به دلیل این‌که ریگ ماینینگ نداشتند درنتیجه شروع به اجاره دادن قدرت هشت در استخرهای ماینینگ کردند و این باعث ایجاد مفهوم استخر ابری شد.

مزایای ماینینگ ابری

1. نیاز به دانش فنی ندارد

اگر شما می‌خواهید سریع‌ترین راه را برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال با دانش فنی کم در خصوص استخراج ارزها به کار بگیرید.

پیشنهاد ما به شما استفاده از استخرهای ابری است چون با پیوستن به این شرکت‌ها درواقع به هیچ دانش تخصصی برای استخراج رمز ارزها نیاز ندارید و همچنین نیازی به اطلاعات تخصصی درباره تجهیزات آسیک‌ها، بهترین استخر استخراج، نحوه کارکرد آن‌ها، نحوه استفاده از تجهیزات و پروتکل‌ها نیست.

در واقع در این روش هیچ‌گونه نگرانی در خصوص افت کیفیت دستگاه‌ها و روش نگهداری آن‌ها ندارید.

2. نیاز به پرداخت هزینه و تعمیر نگهداری نیست

در هنگام استفاده از این روش شما دیگر نگرانی بابت تعمیر و نگهداری دستگاه‌ها نداریم. اگر تاکنون تجهیزات استخراج بیت‌کوین را از نزدیک دیده باشید این را متوجه شده‌اید که این تجهیزات به طور متوسط 1500 وات در ساعت انرژی مصرف می‌کنند که گرما و سروصدای زیادی تولید می‌کند و امکان نگهداری از این تجهیزات در خانه نیست و حتما در محیطی باید از آن‌ها نگهداری شود که تهویه مناسب داشته باشد.

3. بهره‌وری هزینه

افراد در استفاده از استخر ابری نیاز به پرداخت هزینه بر تجهیزات ماینینگ ندارند و دائماً می‌توانند آن را به‌روزرسانی کنند. هیچ هزینه‌ای برای نصب یا راه‌اندازی هم پرداخت نمی‌کنند و به تنها سخت‌افزاری که احتیاج دارند یک گوشی و یا تبلت هوشمند است که بتوانند فرایند استخراج و پاداش‌ها را بررسی کنند. همچنین دیگر نگرانی در مورد قبوض برق سروصدا و گرمای تولید شده درباره ریگ‌های ماینینگ ندارند درنتیجه به‌طورکلی استفاده از استخرهای ابری برای معاینه‌ها بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

معایب ماینینگ ابری

1. کم بودن سود حاصل از ماینینگ ابری

زمانی‌که شما از روش ماینینگ ابری استفاده می‌کنید به دلیل این‌که شخص دیگری مسئولیت راه‌اندازی تجهیزات استخراج اجرا و نگهداری آن را به عهده دارد، بخشی از درآمدتان به این افراد تعلق می‌گیرد. باگذشت زمان و بیشتر شدن سختی شبکه و کمتر شدن ارزش ارز سود حاصل از استخراج شما کاهش پیدا می‌کند.

اگر شما قصد دارید که به‌صورت کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاری کنید و می‌خواهید به‌سرعت رمز ارزهای استخراج‌شده را تبدیل کنید. پیشنهاد می‌کنیم از این روش استفاده نکنید برای مثال اگر رمز ارزی مانند بیت‌کوین را انتخاب کرده‌اید به دلیل این‌که رفته‌رفته سختی شبکه‌اش در حال افزایش است. استفاده از استخراج ابری مناسب و مقرون‌به‌صرفه نیست

2. احتمال بالای کلاهبرداری استخراج ابری

به‌طورکلی در دنیای ارزهای دیجیتال همیشه احتمال کلاهبرداری و ازدست‌رفتن سرمایه زیاد است اما استفاده از روش استخر ابری شرایط بهتری برای کلاهبرداری فراهم می‌کند. به دلیل این‌که برخی از پلتفرم‌ها ممکن است زمانی که هزینه را از شما می‌گیرند سود حاصل از استخراج را به شما پرداخت نکند.

تفاوت ماینینگ ابری و ماینینگ سخت‌افزاری

در روش کلود ماینینگ افراد در عملیات‌های استخراج ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند. شرکت ماینینگ ابری یک مزرعه از ریگ‌های استخراج را تشکیل می‌دهد. آن‌ها را اداره می‌کند و به افرادی که قصد سرمایه‌گذاری دارند سهمی از قدرت هش را می‌فروشد و یا اجاره می‌دهد. شرکت ماینینگ ابری بر روی سخت‌افزارهای درجه یک سرمایه‌گذاری می‌کند و مزرعه استخراج را در محیطی که برق ارزان‌تر و آب‌وهوای خنک‌تری دارد تشکیل می‌دهد و افراد نیاز به مراقبت از چیزی در فرایند استخراج ندارند و سود کمتری می‌گیرند.

در ماینینگ سخت‌افزاری افراد برای خود یک ریگ ماینینگ دارند. آن را به‌صورت انفرادی اداره می‌کنند و یا به یک استخر ماینینگ می‌پیوندند و در ازای قدرت محاسباتی که به اشتراک می‌گذارند سهمی از درآمد دریافت می‌کنند اما باید تمامی هزینه‌های مربوط به نگهداری و ارتقاء سخت‌افزار به عهده بگیرند.

نکات مهم در خصوص کلود ماینینگ

  • احتمال کلاهبرداری در استخرهای استخراج ابری بسیار بالاست قبل از سرمایه گذاری حتما با افراد با تجربه مشورت کنید، در ادامه نکاتی که میتواند به شما در تشخیص پلتفرم مناسب کمک کند بیان کنیم
  • پلتفرم‌هایی که سود زیاد و سرمایه‌گذاری اندک پیشنهاد می‌دهند سرمایه گداری نکنید
  • در مورد سابقه شرکت استخراج ابری که انتخاب کردید تحقیق کنید؛ از قانونی‌بودن فعالیت‌های آن اطمینان پیدا کرده و مطمئن باشید که از اطلاعات کاربران خود حفاظت می‌کند و آن‌ها را در اختیار شرکت‌های دیگر قرار نمی‌دهد.
  • به شرکت‌های که اطلاعات کافی در خصوص روش انجام کار و تیم خود اطلاعات نمی‌دهند اعتماد نکنید.
  • در استخرهای ابری زمانی که افراد در استخرهای ابری شرکت می‌کنند ازآنجایی‌که مالک هیچ تجهیزات کامپیوتری نیستند کنترلی هم بر آن ندارند یعنی نمی‌توانند آن را بفروشند.

نتیجه گیری

استخر ابری یکی از روش‌های استخراج ارز دیجیتال است که به دلیل مزایای زیادش، آینده ماینینگ رمزارز دیجیتال محسوب می‌شود. در این روش، نیازی به پرداخت هزینه خرید تجهیزات سخت‌افزاری و تعمیر و نگهداری آن‌ها نیست اما در کنار مزایای که دارد؛ معایبی هم دارد. برخی افراد در این زمینه دست به کلاهبرداری زده‌اند و شما باید قبل از سرمایه‌گذاری تحقیقات لازم را انجام دهید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در جای خالی پاسخ را بنویسید : *
20 + 11 =