مقالات

ماینر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

ماینر چیست و چه کاربردی دارد

طی سالیان اخیر، ارزهای دیجیتال و به خصوص بیت‌ کوین به واسطه نوسانات شدید قیمت و امکان مبادله آزادانه محبوبیت بسیاری پیدا کرده‌اند. یکی از ابزارهای کاربردی برای دستیابی به چنین رمزارزهایی، استفاده از دستگاه ماینر است. به همین دلیل است که در این مقاله به توضیح این دستگاه خواهیم پرداخت و به این سوال پاسخ خواهیم داد که ماینر چیست؟

استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال از طریق فرآیندی به نام ماینینگ صورت می‌گیرد. در این فرآیند که از طریق عملیات ریاضی پیچیده انجام می‌شود، تراکنش رمزارز تایید می‌شود. در صورتی که کوین با موفقیت استخراج شود، ماینر معادل مقدار ارزش کوین را دریافت خواهد کرد. از آن‌جایی که قیمت ارزهای دیجیتال و به خصوص بیت‌ کوین در طول سالیان گذشته افزایش یافته است، افراد بسیاری علاقه‌مند هستند تا در این حوزه کار کنند. به همین دلیل سوالاتی همچون دستگاه ماینر چیست؟ یا miner چیست؟ در ذهن اشخاص مختلفی نقش بسته است. اگر شما نیز از علاقمندان به استخراج ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین هستید و در این مورد سوالاتی دارید، با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا پاسخی برای پرسش ماینر چیست؟ پیدا کنیم.

آشنایی با مفهوم ارز دیجیتال

در این بخش قصد داریم شما مخاطبین عزیز را با مفهوم رمز ارز آشنا کنیم؛ از آن جایی که بیت کوین یکی از شناخته شده‌ترین رمزارزهای حال حاضر دنیا محسوب می‌‌شود، در ادامه سعی در توضیح این رمز ارز خواهیم داشت. بیت ‌کوین یک رمز ارز یا ارز دیجیتال است، به این معنا که وجود حقیقی و فیزیکی ندارد و تنها در قالب دنیای دیجیتال می‌توان آن را معنا کرد. بیت کوین بر روی یک شبکه کامپیوتری غیرمتمرکز قابل دسترسی است که تراکنش‌های ارز دیجیتال را ردیابی می‌کند. هنگامی که رایانه‌های موجود در این شبکه تراکنش‌های بیت کوین را پردازش و تایید می‌کنند، یک بیت کوین جدید استخراج می‌شود. رایانه‌های موجود در این شبکه کامپیوتری ماینر می‌گوییم.

مفهوم بیت کوین

بیت کوین براساس فناوری بلاک‌چین عمل می‌کند. گروه‌هایی از تراکنش‌های تایید شده بیت‌ کوین با هم تشکیل یک بلوک (یا بلاک) را می‌دهند که به صورت زنجیره‌وار به یکدیگر متصل هستند. استخراج بیت‌ کوین درواقع چیزی جز اضافه کردن یک بلوک دیگر به این زنجیره نیست. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره ماینینگ بدست بیاورید، می‌توانید مقاله «آموزش استخراج یا ماینینگ ارز دیجیتال» را مطالعه کنید.

 

ماینر چیست و چگونه کار می‌کند؟

به نظر می‌رسد با توضیحات قسمت قبل، دیدگاه کلی در مورد پرسش دستگاه ماینر چیست؟ پیدا کرده باشید. برای افزودن موفقیت‌آمیز یک بلوک به زنجیره بلوک‌های دیگر یا همان بلاک چین، نیاز به رایانه‌های قدرتمند و گران‌قیمت خواهید داشت. این رایانه‌ها مقدار قابل توجهی برق مصرف می‌کنند؛ بنابراین استخراج بیت کوین با استفاده از دستگاه ماینر نیاز به صرف هزینه قابل توجه در ابتدای کار خواهد داشت و پس از آن نیز قبض‌های برق سنگین به عنوان هزینه جاری در انتظار شما خواهند بود.

دستگاه ماینر براساس معماری مدار مجتمع مخصوص کاربردی یا ASIC فعالیت می‌کنند. کاربرد این نوع از معماری در حل معادلات پیچیده ریاضی است و برق زیادی را مصرف می‌کند. بخش قابل توجهی از قیمت یک دستگاه ماینر با توجه به نوع معماری آن مشخص می‌شود که گاهی تا سقف 10 هزار دلار نیز افزایش خواهد یافت.

اگر یک ماینر بتواند با موفقیت یک بلوک را به بلاک چین اضافه کند، 25.6 BTC به عنوان پاداش دریافت می‌کند. این مقدار پاداش هر چهار سال یکبار نصف می‌شود، زمانی که برای اضافه شدن 210000 بلوک به شبکه بلاک چین پیش‌بینی شده است. در ژانویه 2022، ارزش 25.6 بیت‌ کوین معادل 270 هزار دلار بوده است.

 

انواع دستگاه‌های ماینر

ماینرها انواع مختلفی دارند که کارایی، نحوه کار و همچنین ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها با هم متفاوت است. بسته به اینکه شما در چه مقیاسی می‌خواهید ارز دیجیتال استخراج کنید و چه منابع مالی در اختیار دارید، یکی از انواع ماینرها را می‌توانید انتخاب کنید. هر کدام از انواع ماینرها سرعت و قدرت متفاوتی هم دارند چون سخت افزارها آن‌ها متفاوت است. در واقع، هر ماینر یک سخت‌افزار است که از آن برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. از جمله سخت‌افزارهایی که در دستگاه های ماینینگ استفاده می‌شوند عبارت‌اند از:

 1. CPU یا پردازنده مرکزی
 2. GPU یا پردازنده گرافیکی
 3. ASIC یا مدار مجتمع با کاربر خاص
 4. FPGA یا مدار مجتمع دیجیتال برنامه پذیر

 

هزینه نگهداری از یک دستگاه ماینر چقدر است؟

تا اینجا به این سوال که miner یا دستگاه ماینر چیست، جواب دادیم. اما این همه ماجرا نیست؛ مساله هزینه نگهداری ماینرها هم بحث مهمی است که در ادامه به آن می‌پردازیم. هزینه جاری اصلی یک دستگاه ماینر، به هزینه برق و هزینه اینترنت مصرفی این دستگاه مربوط می‌شود. عدد مشخصی را نمی‌توان برای هزینه‌های نگهداری اعلام کرد چون بسته به نوع و قدرت دستگاه ماینر، هزینه های نگهداری آن‌ هم فرق می‌کند. هر چقدر دستگاه ماینر قوی‌تر باشد، به برق و اینترنت بیشتری هم نیاز دارد. از طرف دیگر، باید تهویه مناسبی هم برای ماینرها در نظر گیرد. چون ماینرها گرمای زیادی تولید می‌کنند و برای جلوگیری از خراب شدن، باید دمای محیط را برای  پایین نگه داریم. در ادامه بیشتر در مورد مصرف برق و اینترنت ماینر صحبت می‌کنیم.

هزینه نگهداری از ماینر

مصرف برق ماینر چقدر است؟

مطابق نتایج کنگره آمریکا در سال 2019، یک دستگاه ماینر در طول سال به اندازه نیم میلیون دستگاه پلی استیشن 3 برق مصرف می‌کند. یکی از راه‌های کاهش هزینه برق دستگاه‌های ماینر، استفاده از آن‌ها در قالب یک استخر استخراج است. استخر استخراج مجموعه‌ای از ماینرها است که در کنار یکدیگر و براساس منابع مشترک فعالیت می‌کنند.

استفاده از استخر استخراج سبب می‌شود هزینه‌های جاری شما کاهش یابد، اما از سوی دیگر پاداش شما نیز کاهش خواهد یافت، چرا که استفاده از منابع مشترک به معنای سود اشتراکی است؛ بنابراین هنگام استفاده از استخر استخراج به معنای سود کمتر برای شما خواهد بود.

 

مصرف اینترنت ماینر چقدر است؟

یکی دیگر از ملزومات استفاده از دستگاه ماینر، اتصال دائمی آن‌ها به اینترنت است. از ارتباط اینترنت برای هماهنگ‌سازی دستگاه ماینر و شبکه بلاک چین استفاده می‌شود. دستگاه‌های ماینر معمول موجود در کشور ما قادر به فعالیت با اینترنت خانگی با سرعت تقریبی 2 مگابایت بر ثانیه هستند، اما هر چقدر سرعت اینترنت شما بالاتر باشد، نتیجه بهتری را از فرآیند استخراج بیت‌ کوین دریافت خواهید کرد.

برای کسب اطلاع از مصرف دقیق یک دستگاه ماینر، می‌توانید از نرم‌افزار BitMeter استفاده کنید تا مصرف دقیق دستگاه ماینر را محاسبه کنید. دستگاه‌های ماینر معمول حدود 32 کیلوبایت در ثانیه اینترنت مصرف می‌کند که این میزان در یک ماه بالغ بر 2 الی 3 گیگ خواهد شد. با توجه به نرخ فعلی اپراتورهای ADSL در ایران، هزینه مصرف اینترنت ماینر در طول یک ماه حدود بیست الی چهل هزار تومان برآورد می‌شود. با این حال مصرف اینترنت ماینر متغیری نسبی است و به موارد متعددی بستگی دارد، از این‌رو ممکن است مصرف اینترنت ماینر شما با آن‌چه در اینجا ذکر کرده‌ایم متفاوت باشد.

مصرف اینترنت ماینر چقدر است؟

از کجا ماینر بخرم؟

تا اینجا به صورت کامل در مورد اینکه ماینر چیست صحبت کردیم. رواج استفاده از ماینرها در سراسر کشور سبب شده است تا بسیاری از ایرانیان به خرید این دستگاه‌ها علاقمند شوند. سایت‌های بسیاری نیز به عرضه ماینرها پرداخته‌اند. یکی از بهترین مراکز برای خرید ماینر، فروشگاه اینترنتی بانه ممتاز است. در صفحه خرید ماینر این فروشگاه انواع مختلفی از ماینرها عرضه شده است و شما با توجه به محدوده بودجه و نوع استفاده خود، قادر به انتخاب و خرید ماینر خواهید بود.

فروشگاه اینترنتی بانه ممتاز تمامی مجوزهای لازم برای یک فروشگاه اینترنتی از قبیل نشان ثبت رسانه‌های دیجیتال و نشان اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی را دارد. همچنین نام مالک فروشگاه، آدرس و شماره تلفن به صورت شفاف در آن ذکر شده است و در هر زمان قادر به برقراری ارتباط با فروشگاه بانه ممتاز خواهید بود. گرچه گران‌ترین ماینرهای موجود در این فروشگاه قیمتی در حدود دو میلیارد تومان دارند، در حالی که با صرف هزینه‌ای کمتر از صد میلیون تومان نیز قادر به خرید دستگاه‌های محبوب ماینر از بانه ممتاز خواهید بود.

 

بازگشت به لیست

8 نظر در “ماینر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

 1. عسکری گفت:

  ممنونم واقعا استفاده کردم از مطلب خیلی عالی بود .

  1. بانه ممتاز گفت:

   اختیار دارید، مشاورین بانه ممتاز 24 ساعت پاسخگوی نیازهای شما خواهند بود .

 2. علی رضا گفت:

  مرسی اطلاعات مفیدی بود فقط یک سوال من بخوام از چین دستگاه وارد کنم شما می تونید کمکم کنید

  1. بانه ممتاز گفت:

   خواهش میکنم ، بله در هر موردی باشه کارشناسان بانه ممتاز در خدمت شما هستند

 3. بهروز گفت:

  سلام
  ببخشید در مورد ماینر هات اسپات ، میشە در هفشجان شبکه درست کرد ؟

  1. بانه ممتاز گفت:

   explorer.helium.com با این سایت بررسی کنید

 4. امیر گفت:

  ببخشید با این سختی شبکە ماینر m32 68th میزان درامد روزانە یا ماهانە چقد خواهد بود ؟

  1. بانه ممتاز گفت:

   سلام لطفا به ماشین حساب ارز دیجیتال در وب سایت مراجعه کنید تا میزان درامد و مصرف ان را مشاهده کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در جای خالی پاسخ را بنویسید : *
27 + 20 =