مقالات

استخر ماینینگ چیست؟

استخر استخراج

فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال یکی از موضوعاتی است که با داغ شدن بازار رمزارزها سوددهی مناسبی را پیدا کرده است. برای شروع استخراج ارزهای دیجیتال، مسائل مختلفی را باید در نظر گرفت تا در نهایت بتوان سوددهی مناسبی را ایجاد کرد. خرید دستگاه ماینر، اختصاص محلی مناسب برای استقرار ماینرها، ایجاد تاسیسات مناسب برای ماینرها، نیروی انسانی و اتصال به استخر استخراج همگی المان‌هایی هستند که در نهایت تاثیر زیادی در درآمد از ماینینگ دارند. استخر ماینینگ یا (Mining Pool) محلی مجازی هستند که در آن ماینر‌ها قدرت پردازش خود را به اشتراک می‌گذارند تا از این طریق بتوانند احتمال دریافت سود از شبکه بلاکچین رمزارز مورد نظر را بالاتر ببرند. اگر شما هم در مورد نحوه فعالیت استخر استخراج کنجکاو هستید و این سوال در ذهن شما وجود دارد که Mining Pool چیست مطالعه این مقاله به شما پیشنهاد می‌شود.

عملکرد شبکه بلاکچین

برای درک بهتر عملکرد استخرهای استخراج بهتر است کمی با نوع عملکرد شبکه بلاکچین آشنا شویم. در شبکه بلاکچین، ماینرها با بسته‌بندی تراکنش‌ها در درون هر بلاک، بلاک جدید را ایجاد و آن را به بلاک قبلی متصل می‌کنند. ماینرها این کار را با انجام محاسبات پیچیده ریاضی انجام می‌دهند تا در نهایت به هش بلاک یا همان جواب معادله ریاضی دست پیدا کنند.

عملکرد شبکه بلاکچیناین فرایند مستلزم مصرف برق و توان پردازشی بسیار بالا است و ماینرها در نهایت با فعالیت خود امنیت شبکه را تأمین می‌کنند و از آن در برابر حملات محافظت می‌کنند. هر دستگاه ماینر که بتواند سریع‌تر به جواب معادلات ریاضی مورد نظر برسد، پاداش آن بلاک را دریافت می‌کند. همچنین باید اشاره کرد که زمان مورد نیاز برای رسیدن به جواب هر بلاک در شبکه بیت کوین ۱۰ دقیقه است.

چرا استخر‌های ماینینگ؟

در اوایل پیدایش شبکه بیت کوین، سختی شبکه پایین‌تر از میزان کنونی بود و به عبارتی دیگر هر کس با خریداری دستگاه ماینر، ریگ کارت گرافیک و حتی پردازنده مرکزی می‌توانست به رقابت با سایر ماینر‌ها بپردازد و پاداش شبکه را دریافت کند اما با ورود سرمایه گذاران و شرکت‌های بزرگ که تعداد بسیار زیادی ماینر را در قالب یک مزرعه استخراج در اختیار دارند عملا امکان دریافت پاداش شبکه در رقابت با این رقیب‌های پرقدرت با چندین دستگاه ماینر به صفر می‌رسد.

در این قسمت اهمیت اتصال به استخر ماینینگ پر رنگ می‌شود. هر ماینر با اتصال به استخرهای استخراج، توان پردازشی خود را در اختیار استخر استخراج می‌گذارد و در نهایت این استخرها با توجه به قدرت بالای پردازشی که به دست می‌‌آورند به نمایندگی از باقی ماینر‌های متصل به رقابت در شبکه می‌پردازند.

مزایا و معایب استفاده از استخر ماینینگ

اولین مزیت اتصال به استخر استخراج به دست آوردن قدرت بیشتر به‌واسطه متصل شده به تعداد زیادی ماینر است که در نتیجه شانس به دست آوردن پاداش شبکه را افزایش می‌دهد.

دومین مزیت کاهش هزینه است. در صورت که توانایی خرید تعداد زیادی ماینر را داشته باشید و بخواهید آن‌ها را به شبکه متصل کنید تا به رقابت با قدرتمند‌ترین مزارع ماینینگ بپردازید باید هزینه گزافی را از بابت هزینه‌های تاسیسات و نگهداری این مجموعه بپردازید و اتصال به استخر ماینینگ این هزینه‌ها را به‌شدت کاهش می‌دهد. برای خرید دستگاه ماینر و همینطور مشاهده قیمت آن در سایت بانه ممتاز، می‌توانید روی لینک درج شده کلیک کنید و وارد صفحه مورد نظر شوید. 

مزایا و معایب استفاده از استخر ماینینگ

از معایب پیوستن به استخر ماینینگ می‌توان به عدم شفاف بودن فعالیت برخی از این استخرها دانست. منظور از عدم شفاف‌سازی، امکان اعلام اعداد ناصحیح در مورد درآمد حاصله از مانینگ و تقسیم سود دانست و به عبارت دیگه درآمد ماینرها دستخوش تغییرات و دستکاری شود. همچنین امکان بروز مشکلات فنی در استخرهای استخراج وجود دارد و در صورت بروز چنین مشکلاتی، قطعا سیستم استخر‌های ماینینگ دچار اختلال خواهد شد و فعالیت ماینر‌های متصل را با مشکل مواجه خواهد کرد.

همچنین یکی دیگر از معایب عمومی قدرت گرفتن استخر‌های استخراج، به متمرکز شدن شبکه مربوط می‌شود. با قدرت گرفتن یک دسته یا گروهی از ماینر‌ها یکی از مزیت‌های اصلی شبکه بلاکچین یعنی غیرمتمرکز بودن به خطر می‌افتد و همین موضوع می‌تواند امنیت شبکه را (البته نه در مورد شبکه‌های بسیاری قدرتمندی مثل بیت کوین بلکه ارزهای کوچک‌تر) به خطر بیندازد.

بهترین استخر‌های ماینینگ کدامند؟

در زمان نگراش این مطلب، استخرهای ماینینگ مختلفی در حال فعالیت هستند و هرکدام خدمات مختلفی دارند و به نسبت ماینر‌های زیرمجموعه، شامل قدرت متفاوتی بر حسب هش ریت هستند. از سرشناس‌ترین استخر ماینینگ می‌توان به Ant Pool، Binance Pool، Poolin، F2pool، ViaBTC، Foundry USA، BTC.com، Slushpool، Crypto Tab Browser و Awesome Miner اشاره کرد. به دلیل برخی محدودیت‌ حاکم بر کشور ما امکان فعالیت در تمامی استخرهای ماینینگ وجود ندارد اما از بین استخرهای معروف و صاحب‌نام می‌توان به Poolin و F2pool اشاره کرده که امکان مشارکت ماینرهای ایرانی در آن‌ها وجود دارد.

بهترین استخر‌ های ماینینگ

کلام آخر

همانطور که در طول به آن مقاله اشاره شد، به دلیل سختی بالای شبکه امکان فعالیت در زمینه ماینینگ به‌صورت انفرادی تقریبا وجود ندارد مگر در صورتی که امکان تأسیس مزرعه‌ ماینر با هزینه‌ای هنگفت را داشته باشیم. پس در هر صورت نیاز به اتصال به استخرهای ماینینگ داریم تا بتوانیم با غول‌های ماینینگ در سرتاسر دنیا رقابت کنیم. همچنین در صورت تمایل به اتصال به این استخرها، توجه به شفافیت در محاسبه سود حاصله، زیرساخت شبکه استخر و امنیت بالای آن از موضوعاتی هستند که باید در نظر گرفته شوند.

در هر صورت فعالیت در زمینه ماینینگ رمز ارزها به دلیل مسائلی مانند نوسانات قیمت رمز ارزها، هزینه‌های نگهداری، تاسیسات، نیروی انسانی، مصرف برق، خرابی دستگاه‌ها و حتی قوانین سخت‌گیرانه بسیاری از کشور‌ها برای فعالیت دستگاه‌های ماینر نیاز به تحقیق فراوان و اطلاع از تمامی پیچ‌وخم‌ها دارد تا از بروز هرگونه زیان در این سرمایه‌گذاری جلوگیری شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در جای خالی پاسخ را بنویسید : *
9 + 18 =