مقالات

ریگ ماینینگ چیست و چگونه ریگ ماینینگ بسازیم؟

اگر تاکنون درباره ارزهای دیجیتال مطالبی خوانده باشید و یا درباره آن شنیده باشید. احتمالا ریگ ماینینگ به گوشتان خورده است و به این فکر کرده‌اید که ریگ ماینینگ چیست؟ چگونه کار می‌کند؟ از کجا باید تهیه کنیم؟ نحوه ساخت ریگ استخراج چگونه است. برای راه‌اندازی یک ریگ استخراج به چه امکاناتی احتیاج داریم. در ادامه هرآنچه که لازم است درباره ریگ‌های ماینینگ بدانید را آموزش می‌دهیم.

ریگ ماینینگ چیست؟

ریگ ماینینگ مجموعه سخت‌افزاری قدرتمندی است که با کمک اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارها برای استخراج ارزهای دیجیتال از آن استفاده می‌شود. در ریگ‌های استخراج CPU و GPU، کارت‌های قدرتمند گرافیکی کار برده شده است و صرف‌نظر از نوع ارز می‌تواند برای فرایند استخراج تمامی ارزهای دیجیتال از آنها استفاده کرد. ریگ‌های استخراج GPU مانند کامپیوترهای خانگی هستند. حتی با همان سیستم‌عامل با این تفاوت که از چندین کارت گرافیک قدرتمند برای پردازش و استخراج رمز ارزها استفاده می‌شود. ریگ‌های ماینینگ از چند سیستم  GPU در کنار هم تشکیل شده‌اند که در یک باکس با تهویه مناسب که خنک‌کننده دستگاه است قرار می‌گیرند.

علت محبوبیت ماینینگ و کارت‌های گرافیک

فرایند استخراج و ماینینگ ارزهای دیجیتال به‌اندازه‌ای پرطرف‌دار و محبوب شده‌اند که باعث شده بازار کارت‌های گرافیک به اوج خود برسد و توجه تولیدکنندگان را به نیاز ماینرها جلب کند تا مادر بردهای بسازند که قابلیت حمل کارت‌های گرافیکی بیشتری را داشته باشند. وظیفه کارت‌های گرافیکی ایجاد تصاویر سه‌بعدی در بازی‌های کامپیوتر و انجام اعمال تکراری است و ازاین‌رو مناسب فرایند استخراج هستند اما فراموش نکنید که قدرت کارت‌های گرافیکی برای ماینرها چندین برابر سیستم‌های خانگی است. ریگ‌ها به اینترنت متصل می‌شوند و درنهایت به شبکه بلاک‌چین وارد شده و شروع به عملیات ماینینگ می‌کنند.

نحوه ساخت ریگ ماینینگ

نحوه ساخت ریگ استخراج

نحوه ساخت ریگ استخراج به عوامل بستگی دارد اینکه قصد شما ساختن یک ماینر GPU و استفاده از آن در منزل را دارید؟ امکان مصرف زیاد از برق و زیربنا آن را دارید؟ امکان قراردادن دستگاه ماینر بدون ایجاد مزاحمت برای همسایگان را فراهم کرده‌اید؟ و از این قبیل سوالات. باید برای تمامی سوالات ممکن پاسخ قانع‌کننده‌ای داشته باشید و تمامی موارد را پیش‌بینی کرده باشید. به دلیل اینکه میزان هزینه‌ای که شما برای سرمایه‌گذاری انجام می‌دهید با توجه به سودی که به دست میاورد قابل قیاس نیست و در بازار پررقابت ارزهای دیجیتال دچار ضرر و زیان فراوانی خواهید شد.

برای راه‌اندازی ریگ استخراج، به چه موارد نیاز داریم؟

تمامی مواردی که در راه‌اندازی انواع ریگ‌های ماینینگ مشترک هستند را بر حسب نیاز برای شما آورده‌ایم.

1.      نقطه کنترل ماین

اگر قصد استخراج به روش ریگ استخراج را دارید تفاوتی نمی‌کند که از ریگ‌های GPU  استفاده کرده باشید و یا از ریگ‌های ASIC باید نقطه امنی برای کنترل فرایند ماینینگ فراهم کنید. در ریگ‌های ASIC شما به یک رایانه به‌عنوان رابط کنترل اسیک ها نیاز دارید، اما در ریگ‌های GPU  همان سیستمی که GPU را هدایت می‌کند مسئولیت این کار را هم به عهده می‌گیرد. باید به‌شدت بر روی نقطه کنترل ریگ‌ها حساس باشید.

2.      نرم‌افزار ماینینگ

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب نرم‌افزار ماینینگ است. برای اینکه از نرم‌افزارهای ماینینگ بیشترین استفاده را ببرید فراموش کنید که باید بهینه شده باشد در ریگ‌های GPU  باید نرم‌افزار برای این مدل ریگ‌ها و در ریگ‌های اسیک برای همین مدل بهینه شده باشد.

3.      منبع تغذیه

یکی از بخش‌های حیاتی در فرایند ماینینگ منبع تغذیه است و باید جریان برقی پایدار برای آن فراهم کنید. به‌ویژه برای ریگ‌های اسیک و GPUها که انرژی زیادی احتیاج دارند و برای حفظ عمر سیستم و حفظ نظم کامل آن‌ها بسیار ضروری است.

4.      سیستم کولینگ یا خنک‌سازی

سیستم‌های خنک‌کننده باید به‌گونه‌ای باشند که از هرگونه گرم‌شدن دستگاه جلوگیری کرده و طول عمر دستگاه را افزایش دهد. پیشنهاد می‌کنیم از سیستم‌های هشدار گرم‌شدن دستگاه استفاده کنند.

 

قطعات تشکیل‌دهنده ریگ استخراج

1. کارت گرافیک : مهم‌ترین قطعه در ریگ‌ها استفاده از کارت‌های گرافیک GPU  است. در زمان خرید به این نکته توجه کنید که استفاده از چند کارت گرافیک قدرتمند بهتر از تعداد زیادی کارت گرافیک ضعیف است. همچنین تمامی کارت‌های گرافیک از یک برند تهیه کنید. در انتخاب کارت‌های گرافیک راندمان ماینینگ‌ها مهم است و قدرت هش و میزان مصرف انرژی را بررسی کنید. در حال حاضر دو برند Nvidia  و AMD از برندهای مطرح هستند.

2. CPU: اگر ریگ‌های شما GPU هستند نیازی به پردازنده یا همان CPU قدرتمندی ندارید؛ تنها کافی است یک CPU انتخاب کنید که با مادر برد شما سازگاری داشته باشد.

3.کابل: قطعات مختلف ریگ استخراج برای اتصال به یکدیگر نیازمند کابل هستند. کابل‌های PCI Express USB کارت‌های گرافیک را به مادر برد متصل می‌کند.

4.شاسی یا قاب ریگ ماینینگ: برای سوارکردن قطعات ریگ ماینینگ به یک شاسی و یا قاب ریگ ماینینگ احتیاج دارید. شاسی یا قاب باید به‌گونه‌ای باشد که کارت‌های گرافیک و قطعات دیگر بر روی آن پیچ شوند. چون برای طول عمر دستگاه و کیفیت کار باید تمامی قطعات محکم سر جای خود باشند.

شاسی ریگ ماینیگ برای اسمبل کردن قطعات ماینینگ

5. مادربرد: یکی از مهم‌ترین قطعات ریگ مادر برد است مادر برد باید به‌گونه‌ای باشد که کارت‌های گرافیک بر روی آن قرار بگیرند.

6.حافظه (RAM): کیفیت حافظه رم از کمیت آن مهم‌تر است و اگر قصد دارید از ریگ‌های استخراج استفاده‌های دیگری هم داشته باشید یک رم 8 تا 16 گیگ کفایت می‌کند. در غیر این صورت یک رم 4 گیگی کافی است. همچنین حتماً از پشتیبانی مادر برد از این رم اطمینان داشته باشید.

7. ابزار ذخیره‌سازی یا هارد: سرعت و اندازه هارد نقشی در قدرت هش ریگ ماینینگ ندارد. زیرا سیستم تنها در برخی مواقع از هارد برای ذخیره و ضبط گزارش استفاده می‌کند. یک هارد با ظرفیت ۵۰ گیگابایت تمامی نیاز شما را رفع می‌کند.

8. کابینت: استفاده از کابینت و یا قفسه نکته بسیار ضروری است. ریگ‌ها باید در جای قرار بگیرند که تهویه مناسب داشته باشند و بتواند در خنک‌کردن سیستم‌ها کمک کننده باشد. همچنین عایق صدا باشد و تا حدی صدای دستگاه را کم کند.

نحوه نصب و اسمبل کردن ریگ ماینینگ

  1. در اولین مرحله باید تمامی قطعات و تجهیزات را بر روی مادربرد سوار کنید باید یک جای خنک و بدون رطوبت را فراهم کنید تا از آسیب‌دیدن قطعات ریگ جلوگیری کنید. سپس شاسی ریگ را در محل موردنظر قرار دهید.
  2. در مرحله دوم مادر برد را در جای مشخص قرار داده و نصب کنید و با پیچ و مهره‌های مادربرد جای آن را سفت و محکم کنید.
  3. در مرحله سوم بعد از نصب مادر برد نوبت به نصب سایر قطعات مادربرد است. بهتر است این کار را با نصب CPU شروع کنید. فراموش نکنید که این کار را به‌آرامی و دقت هرچه‌تمام‌تر انجام دهید تا آسیبی به CPU وارد نشود.
  4. در محله چهارم نوبت قراردادن رم در جای خود است بعد از قراردادن رم در جای خود قفل‌های رم را فشار دهید تا در جای خود محکم شود.
  5. در مرحله پنجم دیگر نوبت نصب کارت‌های گرافیک است. تعداد کارت ها اهمیت زیادی ندارد موضوع مهم قرار گیری در جایی مناسب است و در نهایت اتصال ان با کابل به مادر برد
  6. در مرحله ششم حافظه و منبع تغذیه را بعد از کارت‌های گرافیک نصب کنید قراردادن حافظه در جای خود بسیار آسان است فقط کافی است آن را با کابل به مادر برد نصب کنید. منبع تغذیه را هم با کابل اول به مادر برد و سپس به دیگر قطعات نصب کنید. این نکته را فراموش نکنید که هر قطعه‌ای که نیاز به برق دارد را به منبع تغذیه وصل کنید.

بعد از طی‌کردن تمامی مراحل گفته شده باید ریگ خود را با یک کابل شبکه یا LAN به اینترنت وصل کنید.

فاکتورهای اصلی برای ورود به دنیای ماینینگ و استخراج

فاکتورهای شاخص و اصلی برای ماینینگ ارزهای دیجیتالی را می‌توان به ۴ مورد کلی تقسیم کرد:

1. هش ریت (توان پردازشی)

به قدرت سخت‌افزاری که در پردازش اطلاعات دارد هش ریت می‌گویند. هش ریت هر سخت‌افزاری متفاوت است و مختص به همان سیستم است که بر روی که درج می‌شود. زمانی که چند سیستم را در کنار هم قرار می‌دهیم، هش ریت افزایش پیدا می‌کند. در واقع هرچه هش ریت دستگاه شما بیشتر باشد، سود بیشتری عاید شما می‌شود. رمز ارزها هش ریت تفاوتی با یکدیگر دارند، سرعت حل کردن معاملات رمزنگاری شده متفاوت هستند و مقدار سودی که ماینر به دست می‌آورد وابسته به قدرت هش ریت آن است. نرخ هش، به‌ازای هر ثانیه محاسبه می‌شود. این معنا است که دستگاه شما، در ثانیه چند بار ورودی‌های ارسال می‌کند تا به پاسخ صحیح دست پیدا کند.

میانگین توان پردازش را هش ریت می‌گویند

2. تولید گرما و صدای زیاد

زمانی که شما از سیستم کامپیوترتان زیاد استفاده کنید و یا بازی‌های سنگینی روی آن نصیب کنید. کارت گرافیک و سیستم داغ می‌کند. تصور کنید کارت‌های گرافیکی را که با تمام توان در حال کارکردن است، مطمئنا گرمای زیادی تولید می‌کنند. علاوه بر گرما فن‌های GPU صدای زیادی دارند. با بیشتر شدن کارت‌های گرافیک این صدا بیشتر هم می‌شود. با تهیه سیستم‌های تهویه میزان مصرف برق بالاتر می‌رود ولی چاره‌ای جز این برای خنک‌کردن دستگاه وجود ندارد. برای کمتر شدن صدا هم می‌توانید از روغن‌های عایق صدا بر روی ریگ‌ها استفاده کنید.

3. هزینه برق مصرفی

به‌طورکلی سیستم‌های کامپیوتری میزان مصرف برق زیادی دارند، بخصوص ریگ‌های ماینینگ که از سخت‌افزارهای قدرتمندی تشکیل شده‌اند که از آنها برای پردازش اطلاعات استفاده می‌شود. قاعدتا هزینه برق شما به نسبت قابل‌توجهی افزایش پیدا می‌کند. این را هم در نظر بگیرید که برق مصرفی کارت‌های گرافیک، با یکدیگر متفاوت است. بنابراین باید آن را نیز محاسبه کنید و بسنجید که آیا راه‌اندازی ریگ با کارت گرافیک‌های مد نظرتان مقرون به صرفه هست یا خیر. ما قبلا در مقاله ماینر چیست بیشتر در مورد مصرف برق ماینرها صحبت کردیم؛ پیشنهاد می‌کنیم مطالعه آن مقاله را هم از دست ندهید.

هزینه اولیه برای راه‌اندازی ریگ استخراج

نکته دیگری که باید در نظر بگیرید هزینه‌های مربوط به تهیه سخت‌افزارها است، جدای از هزینه برق و خرید تجهیزات برای کاهش صدا و خنک شدن ریگ ماینینگ، هزینه خرید و راه‌اندازی آن را نیز باید در نظر بگیرید. قبل از این که وارد عرصه ماینینگ شوید. باید نرخ بازگشت سرمایه را محاسبه کنید. تا از به‌صرفه بودن این کار اطمینان پیدا کنید.

جمع‌بندی

از ریگ‌های ماینینگ برای استخراج رمز ارزها استفاده می‌شود ریگ‌های ماینینگ دو مدل اسیک ها و یا ریگ‌های  GPU هستند. ریگ‌های GPU میزان مصرف گرما و برق بیشتری نسبت به اسیک ها دارند. برای راه‌اندازی یک ریگ استخراج باید به نکاتی مثل نقطه کنترل ماین، نرم‌افزار ماینینگ، منبع تغذیه و سیستم کولینگ یا خنک‌سازی توجه کنید. ریگ GPU از قطعات کارت گرافیک، CPU، کابل، شاسی یا قاب ریگ ماینینگ، مادربرد، حافظه (RAM)، ابزار ذخیره‌سازی یا هارد، کابینت تشکیل شده است. در نهایت انتخاب استفاده از کدام ریگ وابسته به نوع رمز ارزی که قصد استخراج آن را دارد.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در جای خالی پاسخ را بنویسید : *
2 + 17 =