مقالات

ماینینگ بیت کوین چیست؟

ماینینگ بیت کوین چیست

ارزهای دیجیتال پدیده‌ای جدید و تقریبا نوظهور در عرصه سیستم‌های مالی هستند. کاربردها گسترده شبکه‌های بلاکچین مثل ضریب امنیت بالای نقل و انتقال پول، راحت کردن انتقال‌ پول، سرمایه گذاری سودآور و امکان ترید کردن در بازار دو طرفه صرافی‌های مطرح، موجب می‌شود فعالیت در دنیای ارزهای دیجیتال تبدیل به یکی از جذاب‌ترین موضوعات برای خیل کثیری باشد. یکی دیگر از زمینه‌های سودآور برای فعالیت در بازار رمزارزها، استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. اگر این سوال برای شما پیش آمده است که استخراج بیت کوین چیست و یا برای ماینینگ بیت کوین باید چه اطلاعاتی داشته باشیم، مطالعه این مطلب را حتما به شما پیشنهاد می‌کنیم.

ماینینگ بیت کوین یعنی چه؟

در ابتدای پیدایش ارزهای دیجیتال و رمز ارز بیت کوین، استخراج این رمز ارز توسط پردازنده‌های مرکزی (CPU) و کارت‌های گرافیک امکان‌پذیر بود و نیاز چندانی به ابداع و استفاده از ریگ‌های کارت گرافیک و دستگاه‌های ماینر نبود؛ قیمت پایین رمز ارزها نیز از طرف دیگر باعث می‌شد تا صنعت ماینینگ ارزهای دیجیتال جهش خاصی نکند. اما با رشد بسیار چشم‌گیر قیمت‌ رمز ارزها و گسترش شبکه و افزایش سختی شبکه، این صنعت را تا جایی پیش برد که کمپانی‌های بزرگی همچون بیت‌‌مین با سرمایه گذاری هنگفت، ماینر‌های زیادی با توان استخراج بالا را روانه بازار کنند.

برای آموزش ماینینگ بیت کوین بهتر است کمی با اصول و منطقی که پشت شبکه بیت کوین است آشنا شویم. شاید شنیده باشید که رمز ارز بیت کوین شبکه‌ای غیرمتمرکز است. غیر متمرکز بودن به این معناست که هیچ فرد، نهاد، دولت و یا گروهی کنترل بیت کوین را در دست ندارد. پس سوال اینجاست امنیت شبکه و تایید انجام تراکنش‌هایی که در این شبکه انجام می‌شود بر عهده کیست؟ به طور خلاصه جواب این سوال ماینرهای بیت کوین هستند.

استخراج بیت کوین

در حقیقت هر فردی که قدرت پردازش دستگاه خود را در اختیار شبکه بلاکچین بیت کوین قرار دهد می‌تواند جزئی از این شبکه باشد. در اصل ماینرهای با استفاده از قدرت پردازش خود به حل مسائل پیچیده ریاضی می‌پردازند تا بتوانند یک بلاک از زنجیره شبکه بیت کوین را که حاوی اطلاعات تراکنش‌ها است را ایجاد کنند. همین مسئله موجب می‌شود برای ایجاد تغییر و خرابکاری در این شبکه، نیاز به قدرتی ورای قدرت تمام ماینر‌های بیت کوین فعال داشته باشیم که بعید به نظر می‌رسد. ماینرها نیز در ازای در اختیار گذاشتن توان پردازش خود به شبکه بیت کوین، این ارز دیجیتال را پاداش می‌گیرند. اگر می‌خواهید بیش از پیش با روش‌ها و مراحل استخراج رمزارزها آشنا شوید، توصیه می‌کنیم مقاله «آموزش استخراج یا ماینینگ ارز دیجیتال» را مطالعه کنید.

بهترین روش ماینینگ بیت کوین

شاید برای شما هم این سوالات پیش آمده باشد که بهترین طریقه ماینینگ بیت کوین چیست و آیا ماینینگ بیت کوین در خانه امکان‌پذیر است؟ در ابتدای پیدایش بیت کوین با نوپا بودن این شبکه و عدم نیاز به قدرت‌های بالا، امکان استخراج چندین واحد بیت کوین با استفاده از پردازه‌های مرکزی و کارت‌های گرافیک وجود داشت.

اما امروزه با توجه به بازار داغ استخراج ارزهای دیجیتال و بیت کوین و ظهور ماینرهای قدرتمند، دیگر امکان استخراج با کارت گرافیک و CPU وجود ندارد (فاقد صرفه اقتصادی) و باید متوسل به ماینرها شویم. با ورود به صفحه خرید ماینر فروشگاه بانه ممتاز می‌توانید انواع دستگاه‌های ماینر را مشاهده کرده و برای خریداری آن‌ها اقدام کنید. در ادامه بهترین روش‌های استخراج بیت کوین را برایتان شرح داده‌ایم:

1. استخراج توسط دستگاه‌های ماینر یا همان ASIC‌ها

دستگاه‌های ماینر ابزاری هستند که با قدرت پردازش بالای خود، شانس خود را برای دستیابی به حل مسائل پیچیده ریاضی برای رسیدن به یک بلاک از شبکه بیت کوین را امتحان می‌کنند. این دستگاه‌ها با برندهای مختلف، قیمت و قدرت پردازش‌های مختلف در دسترس هستند. از جمله تولید کنندگان برتر در این زمینه شرکت‌های بیت مین، میکرو بی‌تی، Cannan، اینوسیلیکون و Ebang هستند. در حقیقت ماینر‌ها با استفاده مصرف برق، عملیات استخراج را انجام می‌دهند و با استفاده از پاداش شبکه سودسازی می‌کنند.

  آموزش استخراج یا ماینینگ ارز دیجیتال

استخراج با دستگاه‌ ASIC‌

2. استخراج ابری

استخراج ابری یکی از راه‌‌حل‌ها برای افرادی هستند که به هر دلیلی امکان خریداری تجهیزات استخراج را ندارند. در حقیقت شرکت‌های ارائه دهنده این خدمات، تجهیزات ماینینگ و شرایط نگهداری از آن را در اختیار دارند و سرمایه گذاران به نوعی قدرت پردازش دستگاه‌ها را اجاره می‌کنند و بسته به سرمایه گذاری خود، سود استخراج را دریافت می‌کنند.

همانطور که می‌دانید دستگاه‌ها ماینینگ قیمت پایینی ندارند و علاوه بر این مسائل، این دستگا‌ه‌ها برای استخراج بیت کوین گرما زیادی تولید می‌کنند و برای محافظت و نگهداری از این دستگاه‌ها نیاز به تجهیزات خنک‌کننده و سایر زیرساخت‌های مناسب وجود دارد. در استخراج ابری دیگر نیاز به صرف وقت و انرژی برای ایجاد چنین ساختارهایی نخواهید داشت. اما روی دیگر سکه پتانسیل بالای این روش برای عنوان کلاهبرداری‌ها و افراد سودجو است که ‌می‌تواند منجر به از دست رفتن سرمایه‌ای شود که برای آن زحمت کشیده‌ایم.

نکات مهم برای شروع استخراج

توجه به چند نکته در مورد تهیه و استفاده از دستگاه‌های ماینر به منظور استخراج بیت کوین موجب سرمایه‌گذاری بهتر و سودآورتری خواهد شد. یکی از موضوعات اساسی در مورد ارزشمند بودن یک ماینر ASIC برای خرید، توجه به زمان بازگشت سرمایه آن است. در حقیقت توان یک دستگاه برای استخراج هرچه بیشتر بیت کوین، اصلی‌ترین عامل و دلیل بر برتری آن دستگاه استخراج نیست بلکه بهترین دستگاه‌های ماینر بیت کوین، دستگاه‌هایی هستند که می‌تواند در سریع‌ترین زمان نسبت به سایر دستگاه‌ها سرمایه صرف شده را بازگردانند.

از دیگر موضوعات مهم و تاثیر گذار در انتخاب ماینر را می‌توان به سختی استخراج، هزینه برق مصرفی و قیمت بیت کوین دانست. برای محاسبه تاثیر هرکدام از این عوامل می‌توانید با استفاده از ابزاری به نام ماشین حساب ماینر به محاسبه سوددهی دستگاه‌ مورد نظر با تاثیر عوامل فوق بپردازید.

استخراج رمز ارز btc

برای ماینینگ بیت کوین در خانه به چه چیزهایی نیاز داریم؟

برای استخراج بیت کوین در خانه پس از تهیه دستگاه استخراج بیت کوین برای شروع به چند پیش نیاز احتیاج داریم. اولین مورد انتخاب یک کیف پول ایمن برای بیت کوین‌ها است تا سود حاصل از استخراج به آن واریز شود. استفاده از اینترنت پرسرعت نیز یکی دیگر از حیاتی‌ترین موارد مورد نیاز است. در مورد اینترنت باید اشاره کرد که برای استخراج بیت کوین در خانه، نیاز به سرعت اینترنت بسیار بالایی نداریم اما تداوم اتصال اینترنت و پایداری آن یکی از مسائل مهم است. اینترنت‌های ثابت ADSL و TD-LTE انتخاب‌هایی مناسب برای ایجاد اینترنتی پایدار هستند. ایجاد زیرساخت‌های مناسب برقی و تجهیزات تهویه مناسب به دلیل حرارت و گرمای زیاد تولید شده توسط دستگاه‌های ماینر نیز از مهم‌ترین عوامل برای کارایی باثبات دستگاه‌های ماینر هستند.

کلام آخر

با توجه به سختی شبکه و فعالیت ماینر‌ها و مزارع بی‌شمار استخراج در سراسر دنیا، حتی بهترین و قوی‌ترین ماینر‌های تولید شده هم به تنهایی توانایی کافی برای رقابت با سایر دستگاه‌ها برای استخراج را ندارد. پس یا باید آنقدر توانایی مالی داشته باشید تا خود مزرعه استخراج با تعداد بسیار زیاد ماینر ایجاد کنید و یا اینکه به استخرهای استخراج بیت کوین بپیوندید.

در استخرهای استخراج، توان پردازشی ماینرها از سراسر نقاط جهان با هم تجمیع می‌شوند و هر ماینر با توجه به قدرتی که در اختیار استخر می‌گذارد، سود خود را از فرایند استخراج دریافت می‌کند. در آخر باید گفت انتخاب ماینینگ بیت کوین برای سرمایه گذاری مسیر پرچالشی است و برای کسب سود از آن باید به پارامترها و شرایط زیادی که در این مطلب ذکر شد توجه ویژه‌ای داشته باشید.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در جای خالی پاسخ را بنویسید : *
25 + 9 =